Mobilní kompresor – nepostradatelný pracant na stavbě i v domácí dílně

Pomocník na stavbách

Mobilní kompresor je nepostradatelným mechanismem v odvětví stavebním, metalurgickém a strojírenském, kde se využívá pro různé účely. Jedním z nejčastějších je odstraňování nečistot a nežádoucích nánosů na povrchu různých materiálů, obvykle kovů, pomocí tzv. tryskání. Princip je velmi jednoduchý, spočívá v nanášení křemičitého písku, karbidu křemíku, či ocelových úlomků pod velkým tlakem pomocí speciální trysky. Někdy se tomuto procesu říká „pískování“, neboť právě křemičitý písek je nejčastější tryskací materiál.

mobilní kompresor

Cílem je odstranit z povrchu to, co tam nepatří – korozi, mastnotu, staré nátěry barev apod., anebo upravit povrch tak, aby byl dostatečně drsný pro další povrchové úpravy nebo pro kontakt s jiným materiálem. Mobilní kompresor o patřičném výkonu se pro tyto účely, případně pro bourací práce na stavbách (pneumatické kladivo – sbíječka) využívá standardně i v extrémních podmínkách, které na stavbách panují, a to nejen na našem území, ale i v tropických subsaharských oblastech, či v extrémních mrazech na Aljašce, nebo v Arktidě.

Pomocník v domácnosti

Menší typy kompresorů se uplatní i v domácnostech, jsou to zdatní pracanti v situacích, kdy byste stěží s jiným typem nářadí uspěli. Jsou to například čištění tlakovým vzduchem různých štěrbin, skulin, potahů a dalších povrchů, kde se neuplatní kartáč, hadřík, houba a podobné mechanické pomůcky.

kompresor v dílně

Snad nejčastější dva způsoby využití jsou nahuštění pneumatik, nafukovacích člunů, bazénů a vířivek a pohon pneumatického nářadí, jako jsou utahovací nástroje, vrtačky, pneumatická kladiva. Posloužit může i malířům u nátěrů stěn v interiéru, ale i při aplikaci barev stříkáním pomocí pistole na kovové či dřevěné povrchy nebo omítku. Hlavní výhodou těchto zařízení pro domácnost a dílnu s menšími výkony je jejich dostupná, přijatelná cena.