Rubriky
Ekonomika

Když vás banka odmítne, a vy nevíte, jak dál

Ve chvíli kdy potřebujete hypotéku, obvykle míříte do banky. Co když vám ji ale banka odmítne poskytnou? Proč by to dělala? Důvodů je mnoho. Banky důkladně prověřují bonitu žadatele, a jejich nároky jsou vysoké. Ačkoliv vás tedy splátky mohou vyjít na nějakých 16 tisíc korun měsíčně, a vy vyděláváte třeba padesát, není to dostatečný příjem pro získání tak vysoké hypotéky.

hromada bankovek

Dále se pak za překážku považují záznamy v registru žadatele, či dokonce i vysoký věk. V takovém případě pak můžete přejít ke konkurenci, kterou jsou nebankovní společnosti. I ty nabízejí hypotéky s mnohdy podobnou úrokovou sazbou jako banky, avšak jejich nároky jsou nižší, a tedy obvykle stačí, když máte jak splácet, a máte se čím zaručit. Možná tomu tak úplně nevěříte, nebo si nejste jistí, zda vás to v důsledku nezruinuje, což je pochopitelné. Kdo se s tímto systémem nesetkal, bývá obvykle nedůvěřivý. Jak tedy postupovat?

skládání peněz

Zkuste si to spočítat

Předběžně si můžete výši hypotéky spočítat na nebankovní hypoteční kalkulačce Nebankovnihypoteka.cz, kde se dozvíte, zda by pro vás tento typ půjčky byl výhodný, kolik byste platili, a zda si to vůbec můžete dovolit.

Využijte možnosti nezávazné konzultace

V případě, že najdete nebankovní společnost, jejíž nabídka se vám zdá uspokojivá, můžete vyplnit krátký formulář, či zadat své telefonní číslo, a počkat, až se vám ozve některý ze zdejších odborníků. V tuto chvíli ještě nic nepodepisujete, a tak se můžete informovat o všech náležitostech vámi zvoleného úvěru, a zjistit, zda je to něco pro vás. Ve chvíli kdy se rozhodnete o hypotéku touto formou zažádat, s vámi pracovník vámi zvolené instituce domluví veškeré potřebné formality, a co bude potřeba doložit. Jedná se však o nenáročný postup, jelikož většinu věcí si zařídí sami, a vy tak pouze dodáte to nejnutnější, a během pár dní můžete mít peníze na účtu.

Rubriky
Ekonomika

Drtí vás splátky nevýhodných půjček? Zkuste refinancovat.

Může to začít malou půjčkou v nepříznivé životní situaci, nebo hypotékou na vysněný dům. Poté na krátkou dobu ztratíte příjmy, a než se vám podaří nalézt nové zaměstnání, jste po uši v dluzích, ale nevíte, jak z toho ven. Ve velkém množství nejrůznějších půjček se ani pořádně nevyznáte, takže jen zmateně sledujete, jak peníze z účtu mizí, a dluhy se kupí. Jak z toho kola hrůzy ven?

Refinancujte a sjednoťte

Nevýhodné půjčky je potřeba refinancovat, a nejlépe všechny sjednotit, aby bylo splácení snazší, a přehlednější. Uděláte tak z pěti různých půjček jednu, jejíž podmínky budou přehlednější, a splácení efektivnější.

kreditky v kapse

Kde lze refinancovat?

Můžete zkusit zažádat ve své bance o americkou hypotéku, která je pro refinancování vhodná. Pokud ovšem máte nějaký ten záznam v registru, může se stát, že vám banka tuto službu odmítne poskytnout. V takovém případě se nabízí využít služeb nebankovních společností, které mnohdy nabízejí podobné podmínky jako v bance, ovšem s tím, že získání hypotéky je zde snazší. Jednou z takových společností je například Americká nebankovní hypotéka.

budík a peníze

Nebankovní hypotéky

Nebankovní americké hypotéky Americka-nebankovni-hypoteka jsou vhodné pro každého, komu se nechce čekat, nebo jej banka z nějakého důvodu odmítla. Lze je využít pro vyplacení z exekucí, refinancování nevýhodných půjček, nebo získání hotovosti k jakémukoliv účelu. Rozlišují se na spotřebitelské, a podnikatelské. Úroky se obvykle pohybují mezi 4-7%, to podle toho, jaké jsou vaše záznamy v registru dlužníků. Čím méně záznamů, tím lepší úrok pro vás. Pokud si nejste jistí, můžete společnost kontaktovat pro posouzení zdarma, a sami si udělat obrázek, zda je tento typ úvěru to pravé právě pro vás. Ručíte pouze svojí nemovitostí, a můžete tak získat až 70% odhadní ceny. Vyřízení i získání je poměrně rychlé, stačí totiž pouze vyplnit krátký formulář, zaslat fotografie své nemovitosti pro posouzení, a do 24 hodin se vám ozve pracovník nebankovní společnosti. Výše i doba splácení bude nastavena po domluvě tak, aby to pro vás bylo reálné.

Rubriky
Ekonomika

Sny se mají plnit

Jak už je známo, tak začínající podnikatelé to vůbec nemají lehké. Ale samozřejmě, že i ti kteří už podnikají. Je mezi nimi velký rozdíl. Začínající podnikatelé nebo firmy toho mají spoustu před sebou. Za to firmy, které už jsou zajeté, tak nemají takové starosti, jako jsou například finance. Je jasné, že prostě bez financí podnikat nemůžeme, to prostě nejde. A tak musíme hledat cestu ke svému snu.

Tenhle první krok k financím může být jednoduchý, ale někdy i trnitý. Některým lidem, kteří začínají podnikat štěstí přeje a tuhle část mají rychle za sebou. Ale pak je tu i druhá strana. A tu si kolikrát sami nevybereme.

nebankovní hypotéka

Banka

Cesta k podnikání směřuje přímo do banky. Kde budete žádat o hypotéku pro své podnikání. Pohrne se na vás spousta podmínek, které by jste měli splnit aby jste dosáhli svého cíle, kterým je získat finance. Tak nejlehčí podmínku budete mít splněnou a to je požadovaný věk 18 let. Dále banka bude posuzovat váš příjem, aby jste zvládli hypotéku splácet. Nejdůležitější podmínkou je BONITA, takže pokud máte záznamy v registrech, tak banka na vás bude přihlížet obezřetněji a tady se vám bude snižovat šance k získání financí, dále vám přitížit může i kreditní karta nebo kontokorent.

Bohužel přes to všechno jste nebyli schopni podmínky splnit a sen, který jste si chtěli splnit se bude muset odložit. Ale nemusíte vůbec ztrácet naději. Vždyť všechno má své řešení. Pokud vám tedy banka nepůjčí, tak máte tu možnost hypotéku získat i jinde. Ano jde o nebankovní americkou hypotéku.

podepsání smlouvy

Americká hypotéka vám může otevřít dveře k vašemu podnikání a budování firmy. Podmínky jsou podobné jako u banky, ale je větší pravděpodobnost, že na finance které potřebujete dosáhnete snadněji. Společnost nenahlíží do registru dlužníků, nepotřebuje dokládat příjmy a peníze můžete získat už do 24 hodin od podepsání smlouvy.

Rubriky
Ekonomika

Pomoc jménem hypotéka

Lidé se potřebují v průběhu svého života stůj co stůj dostávat k penězům. A to k tolika penězům, jimiž se jim podaří uspokojit všechny nezbytné potřeby a jež pokud možno zbydou i na něco, co sice není zase až tak nutné, ale člověk to prostě chce mít.

Někdo chce peníze k tomu, aby za ně nakupoval vše, co si jenom umane, někdo potřebuje finanční prostředky k investování do jeho soukromých podnikatelských aktivit, někdo si za ně chce užívat dejme tomu různé služby. A pokud člověk peníze má, může si dopřávat a užívat života plnými doušky.

Jenže co když peníze dojdou nebo jich je alespoň příliš málo na to, aby se jimi ukojily všechny potřeby?

stovky dolary

Pak je často zapotřebí si nějaké ty finance navrch vypůjčit. Vzít zavděk cizími penězi, které jsou dotyčnému poskytnuty s tím, že si jimi vyrovná svůj rozpočet a následně je zase v souladu s dohodou vrátí.

Jenže není ničím neobvyklým, že člověku, který vzbuzuje oprávněné pochyby o své solventnosti, jen tak někdo nepůjčí. Nikdo nemíní riskovat, že své peníze poskytne někomu, kdo už mu je nevrátí, že se takové peníze rozplynou v nenávratnu. A proto je skutečností, že čím hůř na tom člověk po finanční stránce je, tím méně je pravděpodobné, že by mu někdo půjčil.

svazky dolarů

Tím jediným, co v takové chvíli potěší, je pak to, že i kdyby vyprovodili neúspěšného žadatele z každé banky, co jich u nás jenom je, vždycky se dá využít i americká hypotéka. Ta je totiž poskytována daleko flexibilnější nebankovní společností, která má mnohem nižší nároky v otázce bonity žadatelů.

Zde se prostě zajistí vrácení půjčených peněz zástavou nemovitosti a každý, spotřebitel stejně jako podnikatel, si může přijít na své.

Taková nebankovní hypotéka se sežene snadno, rychle a s takovými nastavenými parametry, jež dokáže dlužník dodržet. A to je pak pomoc, jíž se v případě člověka v nesnázích jen těžko odolává.

Rubriky
Ekonomika

Žárovky zdarma v rámci podomního prodeje dodavatelů elektřiny

LED diodová žárovka jako součást podpisu „výhodné“ smlouvy je údajně pro zákazníka bonusem – darem zdarma. Pokud však zájemce o levnější energii záhy rozváže spolupráci a smlouvu ukončí, firmy mu hrozí zaplacením penále ve výši několika tisíc korun.
žárovka místo hlavy.jpg

Před tímto nekalým postupem varuje Česká obchodní inspekce (ČOI). Spotřebitelům radí nic neplatit, a obrátit se na Energetický regulační úřad ERÚ. Firmy často vyhrožují sankcemi v podobě poplatků, úročením penále a v případě nezaplacení i exekucí majetku. Na to však nemají nárok, neboť příkaz k exekuci může vydat pouze soud na základě individuálního projednání každého případu. Firmy totiž své pohledávky řeší přes vymahačské agentury, nikoliv soudní cestou. Jediné, co zákazník, který smlouvu s podomním prodejcem podepsal, musí provést, je vrátit žárovku prodejci, anebo příslušnou náhradu v ceně odpovídající tomuto výrobku na trhu (řekněme u 12W LED žárovky zhruba 120 korun, což je tzv. obvyklá cena).
elektřina a mraky.jpg

Pozor na podomní prodejce – důležitá je hlavně prevence

Některým (ne všem) podomním prodejcům levné energie se říká „šmejdi“, tento vžitý slogan si vysloužili způsobem, kterým své služby praktikují. Podobá se známému přísloví „když ptáčka lapají, krásně mu zpívají“. Bohužel se jim daří poměrně značně nalákat na žárovku za pár desítek korun, kterou dnes již koupíte v každém supermarketu, některé důvěřivce, většinou seniory. Ve finále se totiž o žádnou zářnou úsporu nejedná. Většina takových „důvěřivců“ totiž bydlí v panelových domech, nebo na venkově, kde se převážně vytápí pevnými palivy nebo plynem, a kde elektřina představuje jen menší zlomek celkových plateb za energie. Navíc lze ovlivnit pouze necelou polovinu nákladů, více než 50 procent její distribuce je dáno pevnou sazbou.
rybky v žárovce.jpg

Obchodní inspekce také upozorňuje, že by si lidé měli nejprve smlouvu s podomním prodejcem prostudovat doma sami a v klidu, nechali ji posoudit někým nezávislým, např. neziskovou organizací s právní bezplatnou podporou, a rozhodně nic nepodepisovali pod tlakem, zvláště ne mezi domovními dveřmi.

Rubriky
Ekonomika

Kolik stojí prvňáček?

Jako máma dvojčat, čerstvých letošních prvňáčků, bych se s vámi chtěla podělit o své zážitky z nakupování školní výbavy. A věřte mi, je to opravdu „maso“. Už několikátý měsíc si připadáme doma jako „dojné kozy“, a to nepřihlížím ještě k finančním potřebám našeho staršího synka.

 
Takže, co všechno budeme potřebovat?
Aktovka, čili školní brašna se pohybuje v rozmezí zhruba od jednoho tisíce korun do nekonečna J. Ta naše, která již obsahovala penál, vybavený pastelkami, pytlík na tělocvik, peněženku, pouzdro na fixy či tužky a malou a velkou složku na sešity nás vyšla na 3500,– Kč

Přezůvky, v našem případě zdravotní, jelikož dětičky mají ploché nohy, stály 500,–Kč

Tenisky na tělocvik, které jsme pořídili na vietnamské tržnici za300,– Kč
Láhev na pití a krabička na svačinu, se dá pořídit přibližně za 300,–Kč
Další důležité věcičky pro malé školáky následovaly hned po startu školního roku a to:

Kufřík na výtvarnou výchovu, který obsahuje paletku, temperové barvy, kelímek na vodu, tričko či zástěru na převlečení, ubrus, nůžky, štětce, hadřík a možná jsem na něco ještě zapomněla, jsme naplnili a nakoupili cca za 650,–Kč
Další výdaje na sebe nenechaly dlouho čekat. Klub rodičů (něco jako bývalé SRPŠ), focení prvňáčků, učebnice do angličtiny, divadlo, školní mléko, družina a kroužky, to vše za suma sumárum 2000,–Kč
Když jsem to vše spočítala, došla jsem k částce 7250,–Kč za jednoho drobečka! Dvěma už si to lehce vynásobíte sami.

A pozor! S rozbíhajícím se školním rokem nám také zanedlouho začne plavání, lyžáček a další aktivity, které děti NUTNĚ potřebují k přežití ve škole. Další výdaje budou nevyhnutelné.

Své děti miluji a samozřejmě, jako každá máma pro ně udělám první poslední, takže i tuto investici jsem absolvovala zcela dobrovolně, i když s krvácející peněženkou. Tablet a mobilní telefon, o kterém se mě synáčkové neustále snaží namluvit, že také zcela jistě potřebují, ale po zralém uvážení nechám opravdu na jindy.

Rubriky
Ekonomika

Žádost o starobní důchod

Kdy je vhodné začít přemýšlet o penzi a kdy na ni máte ze zákona nárok? Pakliže splňujete všechny podmiňující faktory k tomu, aby vám byl starobní důchod přiznán, můžete o něj požádat od čtyř měsíců před termínem, k němuž ukončujete pracovní poměr a nastupujete do penze.

Tuto žádost vyplníte pomocí formuláře, který si můžete vyzvednout okresním úřadu správy sociálního zabezpečení. Pakliže nejste zdravotně způsobilí nebo si nejste jistí, jak žádost vyřídit osobně, je možné tuto žádost vyplnit za pomoci rodinného příslušníka – k tomu ale potřebujete potvrzení od lékaře a také váš písemný souhlas.

Věřit, ale ověřit
Ještě než se vydáte na správu sociálního zabezpečení, měli byste se ujistit, že soupis všech vašich výdělků a zároveň také důchodového pojištění, stejně jako délek pracovního poměru, souhlasí s tím, co vám přiznali a potvrdili všichni vaši bývalí zaměstnavatelé.

Správa sociálního zabezpečení potřebuje pro vypočítání výše vašeho starobního důchodu všechny podklady a údaje o vašeich zaměstnáních i jiných pracovních poměrech. Mohlo by se totiž snadno stát, že byste pobírali menší důchod, než na který máte nárok, nebo naopak vyšší – ve chvíli, kdy by se na tuto chybu přišlo, byse museli přeplatky vrátit, což by jistě nebyla příjemná věc ani pro vás ani pro vaše příjmy.

Jak ověřit údaje? Jde to dvěma způsoby.

Ø  Pomocí datových schránek = číslo účtu svého důchodového konta můžete zkontrolovat velmi jednoduše online na portálu České správy sociálního zabezpečení.

Ø  Písemná žádost = tu pošlete na Českou správu sociálního zabezpečení; požádáte v ní o to, aby vám vystavili osobní list s informacemi o vašem důchodovém pojištění. Tuto listinu si můžete nechat poslat jednou ročně a můžete ji podat elektronicky, nebo ručně na poštu.

Lidem, kteří nastupují do důchodu toho roku, posílá Správa sociálního zabezpečení informativní list o jejich údajích a důchodovém kontu sama bez podání žádosti automaticky.

Rubriky
Ekonomika

Češi a hazardní hry

Všichni chodíme jednou za čas na poštu, paní za přepážkou nám nabídnelos, řeknete si, proč to nezkusit, nebo jím někoho obdarujete, někteří z nás sází Sportku, ať už jednou za čas, nebo zejména starší ročníky pravidelně, mladší ročníky sází on-line přes internet, někdo při posezení s přáteli v hospůdce si „hodí“ z recese stokorunu do automatu, ale ejhle, vyhraje tisíc korun, někoho to nadále nechá chladným, ale najdou se mezi námi lidé, kteří už po první výhře to zkusí znovu a znovu, a může se velmi často stát, že takoví lidé propadnou závislosti, tzv. patologickému hráčství.

Podle průzkumů se patologické hráčství netýká jen mužů, jak by se dalo např. u hracích automatů předpokládat, hraje i velké procento žen, a týká se to i všech věkových skupin, nejvíce však hrají lidé kolem 35 let. Bývají to většinou lidé, kteří mají nějaké psychické problémy, nebo už se dříve léčili s nějakou závislostí, např. se závislostí na alkoholu. Je prokázáno, že „už jednou závislý člověk si jednu závislost nahradí jinou“.

V poslední době však přibývá velmi mladých hráčů, a to zejména u on-line sázení na internetu, právě on-line sázkové hraní zaznamenalo v posledních letech nárůstu přímo obrovský, a věková hranice lidí, kteří takto hrají je velmi nízká, často jsou to ještě děti.

Právě proto se v rámci nového loterijního zákona, který začal platit od ledna letošního roku myslí i na patologické hráče, ale především na rodiny s dětmi, které jsou na sociálních dávkách a často peníze „prohrají“, než s nimi vůbec stihnou dojít domů, nejpozději do dvou let vznine tzv. BLACK LIST (černá listina), na které budou všichni ti, kteří budou mít zákaz hrát ať už v hernách, kasinech nebo na internetu.

Koho se bude dotkne tzv. černá listina:
–        každého, kdo pobírá sociální dávky
–        kdo je v insolvenci (státem povolené oddlužení)
–        každý, kdo má soudem nařízené ochranné léčení právě kvůli závislosti na hazardních hrách
–        na černou listinu se ale může člověk nechatzapsat sám, to se týká především lidí, kteří už se se závislostí na hazardních hrách léčili a nechtějí tomu propadnout znovu

Rubriky
Ekonomika

Magická nula

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak magickou moc má slovo nula? Jak vás nula ovlivňuje v každodenním rozhodování? Máme teď na mysli rozhodování v nákupním procesu, pokud někde uvidíme, že daný produkt či služba je za nula korun, jinak řečeno je zadarmo.
 
Vědec a autor knihy Jak drahé je zdarma Daniel Arialy provedl i několik sociologických experimentů se studenty MIT univerzity v USA. V prostorách školy si připravil stánek se dvěma laskominami – velice kvalitními čokoládovými pralinkami a sněhovými pusinkami. Pusinky jsou taky výborné, ale na pralinky nedosahují, proto u nich uvedl nižší cenu za kus.

Obě laskmoniny pak prodával za ceny v poměru jejich kvality. Pokud byly oba bonbóny za peníze, pak vítězila dražší ale chutnější čokoláda v odbytu.
 
Ve chvíli, kdy Daniel nabídl pusinku zadarmo a zlevnil i pralinky, ale ponechal jim tržní hodnotu, začali studenti výrazně preferovat pusinky. Nepomohlo ani výrazné snížení ceny pralinky dolů.
 
•   Dokud byly pusinky za magickou nulu, neměly finančně ohodnocené pralinky žádnou šanci v odbytu.
 
Daniel chtěl demenstrovat, jak něco zdarma ovlivňuje naše nákupní rozhodování. Koupíme často i to, co nechceme, nepotřebujeme. Přestáváme se rozhodovat racionálně, i když máme na stole vyloženy všechny karty – známá fakta.
 
Uvedeme ještě jeden příklad, který možná znáte ze svého života. Představte si, že potřebujete koupit kvalitní sportovní ponožky na běh s dvojitě prošitou patou a odvádějící vlhkost. Zamíříte tedy do příslušného obchodu se sportovními ponožkami. Jenže dnes tu mají akci 1+1 zdarma na jiné ponožky. Nejedná se o sportovné, není u nich dvojitá pata a materiál i trochu kouše do zpocených nohou, ale je u nich to magické slovo zdarma.
 
Co myslíte, s jakým typem ponožek odejde více zákazníků? Ano, ukazuje se, že 1+1 by zvítězilo v odbytu a to i přesto, že většina zákazníků přichází s naprostou jiným úmyslem a druhý pár byl méně kvalitní.

To je jen malá ukázka toho, jak nás ovlivňuje magická nula na cenovkách, případně slůvko zdarma. Je dobré si to uvědomovat, a tak předcházet některým iracionálním nákupním chování v budoucnu.
 

Rubriky
Ekonomika

Když banky nepomohou, jsou i jiné možnosti

Sháníte výhodný úvěr? Pak může pomoci právě banka, která vám může poskytnout za velice výhodných podmínek větší či menší obnos peněz…pokud. Ano vše má své ale, i bankovní společnosti si moc dobře vybírají, komu úvěr poskytnou a komu nikoliv. Každý zájemce o půjčku je prověřen hned v několika registrech dlužníků, posuzuje se jeho příjem, vzdělání nebo počet osob v rodině. Zkrátka naše banky mají na vše svá měřítka, a pokud nevyhovujete byť v jediném bodě, úvěr vám neposkytne. Ovšem na ně už se dávno spoléhat nemusíme, a pokud nám úvěr neschválí přímo v bance, existují i další možnosti, jak se k vytouženým penězům dostat.

podpis smlouvy

Pomoci může i rodina i známí, kde de facto dostanete jednu z nejvýhodnějších půjček, neboť ve většině případů se jedná pouze o vrácení jistiny bez dalších poplatků a úroku. Půjčit si od rodiny nebo známých je zkrátka stále nejlevnější variantou. Na druhou stranu peníze přeci jenom dokáží pořádně rozčeřit i ty nejklidnější vody. I to nejsilnější kamarádství může nakonec ztroskotat právě na finanční výpomoci. Opozdíte se se splátkou, zapomenete zaplatit a problém je rázem na světě. Pokud už tedy do této řeky vstoupíte, snažte se vypůjčené peníze vrátit v co možná nejkratší možné době. Jedině tak si můžete zachovat přátelství i nadále. Někdy však existují situace, kdy nepomůže rodina ani známí, je to hlavně v případě rekonstrukce nebo koupi nového domu, kdy potřebujeme najednou sehnat větší obnos peněz. V takovém případě mohou pomoci nebankovní instituce.

stavba domu

Slyšeli jste už o americké hypotéce, kterou nabízí svým určitým klientům banky. Ovšem tento druh hypotéky není pro spoustu lidí vůbec dostupný a tak na její výhodné podmínky vlastně ani nedosáhnout. Existuje ale i americká hypotéka bez dokládání příjmů od nebankovních společností, která je tu skoro pro každého a za stejně výhodných podmínek.