Obliba multifunkčních tablet pro desinfekci bazénové vody stále stoupá


Desinfekci vody v nádržích určených pro koupání lze provádět několika základními způsoby. Buď využijete osvědčený způsob chlorování tabletami chlornanu sodného, nebo sáhnete po elektrolytickém rozkladu solného roztoku, případně po tabletách na bázi aktivního kyslíku, anebo se pokusíte o desinfekci pomocí ozonu či lampy s ultrafialovými paprsky. Každá metoda má svá úskalí i přednosti a nelze stoprocentně tvrdit, že právě ta je nejlepší, a ostatní jsou jen podřadné.

tablety

Slovo chlór na rtech příliš dobře nezní, mnozí lidé na něj zanevřeli, neboť se mnohdy propaguje jako necitlivý a zdraví škodlivý prostředek způsobující alergické reakce. Záleží však na jeho koncentraci a správném použití, jde totiž stále o nejúčinnější metodu, která bezpečně upraví vodu pro pitné účely, i pro koupel.
V bazénové chemii se rozlišují dva druhy chlorování. První jsou tzv. tablety chlor šok, rozpouští se rychle, a jak napovídá jejich název, jejich cílem je okamžitý zásah v případě zvýšené kontaminace vody. Druhé tablety obsahují tzv. stabilizátor, který docílí pomalého dávkování chlóru a zároveň brání rychlejšímu odpařování, což je přínosné především u teplé vody ve vířivkách, nebo v zahradních bazénech za slunečného počasí.

plavání

Multifunkční tablety

Osvědčenými přípravky bazénové chemie jsou i multifunkční tablety. Obsahují kromě samotné desinfekce přípravek proti tvorbě řas – algicid, a vločkovač. Některé druhy vodní řasy bývají vůči chlóru rezistentní a algicidní přípravek si s nimi poradí. Vločkovač slouží k seskupení velmi jemných částic nečistot, které se nezachytí mezi zrnky křemičitého písku ve filtraci, a způsobují mléčný zákal. Tento prostředek je sloučí do větších molekul a ty pak klesnou ke dnu, odkud se snadno odsají bazénovým vysavačem. Součástí tablet 5 v 1 je kromě vločkovače a algicidního přípravku i stabilizátor pH a změkčovač. Správná hodnota pH je důležitá pro rozpouštění chlóru, stejně tak optimální tvrdost, kterou změkčovač dokáže redukovat na přijatelnou úroveň.