Jsou pískové filtrace skutečně tak účinné?

Asi jen málokdo zná lepší pocit, než je ponořit se za horkého letního dne do chladivé vody bazénu. Není proto divu, že jej najdeme v nějaké podobě téměř u každého rodinného domku, chaty či chalupy, které mají dostatečně velký pozemek.

Avšak jak každý majitel ví, zajistit, aby voda vydržela průzračně čistá po celou sezónu, není nic snadného, zvláště pokud má bazén větší objem. Je to prakticky neustálý boj s řasami, sinicemi a napadanými věcmi, jako jsou různé listy, větvičky, ale i drobný hmyz.

bazen2

Abychom si údržbu bazénu usnadnili, vynalezli jsme několik pomocníků. Tím asi nejpoužívanějším je pak filtrační zařízení. To funguje tak, že se odčerpává vod z bazénu, prožene se přes filtrační médium, kde se zbaví nečistot, a následně se již vyčištěná opět vypustí do bazénu.

V současné době existuje poměrně velké množství filtračních médií, které lze použít, s více či méně velkou účinností. Ovšem účinnost není jediný parametr, na který bychom se měli dívat. Důležitá je také jeho výdrž, tedy doba, po kterou zvládne pracovat, aniž by jej bylo třeba vyměnit. Při tom je také třeba uvážit velikost bazénu, či spíše objem vody, a také to, jak snadno se zde voda znečistí.

Mezi dlouhodobě nejoblíbenější druhy pak patří pískové filtrace. Ty využívají schopnosti písku zadržovat nečistoty prakticky všech velikostí. Koneckonců, tohoto principu se využívalo již ve starověku.

bazen10

Skutečně ale funguje tak dobře? Na první pohled by to člověk neřekl. Stačí, když si vzpomeneme, jak jsme si jako děti hrály na pískovišti. Když jsme na něj nalili vodu, změnil se v kompaktní hmotu a voda po něm jednoduše stekla. Nezdá se tedy, že by byl nějak účinný při jejím čištění.

Opak je však pravdou. Skutečně se jedná o jedno z nejlepších řešení v tomto oboru, která máme v současné době k dispozici. Proto rozhodně neprohloupíte, pokud se pro ni rozhodnete. Věřte, že váš bazén vám poděkuje.