Mezinárodní kalhoty

Rifle se objevily v šatníku téměř každého člověka.Jsou lidé, kteří je nosí stále, bez ohledu na věk.
–         Rifle jsou zkrátka oblečením pro každého.
–         I když nejsou vhodné pro každou příležitost.

Doprovází nás už téměř jedno a půl století. Podle tvrzení jednoho historika z Bruntálu, pana Petra Anderleho, pochází látka, na tyto světové kalhoty, právě z Bruntálu. Významný bruntálský podnikatel, Gustav Marburg, údajně udělal chybu v technologickém postupu, při výrobě nějaké běžné látky a vyšla mu z toho velice hrubá látka, která byla pro něho nepoužitelná.

·        Vyhodit?
o   To byl byla škoda.
Jako dobrý podnikatel dovezl látku, roku 1876, na světovou výstavu do Vídně. Mohl jen doufat, že se někdo chytí. Stalo se. Látky si všiml americký obchodník, který ji koupil a dovezl do města, ve kterém bydlel Levi Strauss. A cesta k džínům je volná. Levi Strauss, původně Němec, pocházející z Bavorska, nyní žijící v Americe, v nich odhalil skrytý potenciál.


První rifle za dvacku

Levi Strauss nechal z hrubé látky ušít kalhoty, které prodával místním zlatokopům. Nemohli si vynachválit. Co na nich určitě ocenili nejvíce, byla jejich nezničitelnost a velice nízká cena. Tyto pracovní kalhoty si mohli pořídit už za jeden dolar.
Od té doby rifle urazily hodný kus cesty.
–         Nejoblíbenější byly jako trubky – zeštíhlovaly.
–         Dokonce se na spodní část nohavic všívaly zipy, aby mohly být co nejtěsnější.


Rifle nebo džíny?

A kde přišly tyto kalhoty ke svým označením?
·         Rifle – ryze české pojmenování, podle italské obchodní společnosti, která kalhoty vyráběla ve druhé polovině dvacátého století.
·         Džíny – podle francouzského označení pro barvivo. V českém překladu – janovská modř.
·         Texasky – označení, které se už téměř nepoužívá. Vzniklo podle texaských kovbojů, kteří si kalhoty, začátkem dvacátého století, velice oblíbili.