Lepší vztahy v roce 2020

Začátek roku je správné období pro to, abychom se zamysleli, jestli jsou naše vztahy na správném bodě. A nejen to. Jsou naše vztahy funkční právě s tím, s kým chceme? Protože pojďme si na rovinu říct, že není nutném mít skvělý vztah s kýmkoliv. Vztah je něco do čeho je nutné investovat. Minimálně čas. A ten je v dnešní době hodně drahá komodita.
A jak na to? Tady jsou některé body, které by vás mohli navést k plnohodnotnějším vztahům.rodinný výlet.jpg

  • Snižte prokrastinaci na minimum. Častým „žroutem času“ je brouzdání po sociálních sítích. Může to být určité forma odpočinku, ale snažte se jej minimalizovat. Uvidíte, že najednou najdete více času, který můžete trávit se svými nejbližšími.
  • Pokud vás s rodinou dělí desítky kilometrů, snažte se jim alespoň pravidelně volat. Starší generaci ukažte kouzlo videohovorů. Třeba tak budete více sdílet vaše zážitky. Videohovory budou oblíbenou formou volání, zvlášť pokud máte děti.
  • Plánujte, organizujte aktivity a zapojte do toho vaše nejbližší. Nejen účast na výletě, dovolené, ale i společné plánování stmeluje. A tak i tady platí rčení, že „cesta je cíl“.
  • Poslouchejte, co druhý říká, naslouchejte mu.

V budování vztahů se vyplatí řídit dvěma kritérii.

  • Upřednostněte kvalitu před kvantitou. Není v lidských silách mít výborné vztahy s několika desítkami lidí. Vyplatí se investovat svůj čas a úsilí do blízké rodiny a několika přátel. Zanedbávat své nejbližší kvůli známým, kteří z našeho života stejně za krátkou dobu zmizí se prostě nevyplácí.
  • Buďte trochu sobečtí a zamyslete se, s kým rádi trávíte čas, a s kým je vám dobře. Ti lidé, kteří ve vás vyvolávají negativní pocity, ze svého života postupně vyřaďte. Po takovém „úklidu a třídění“ vztahů se vám bude lépe žít.

přátelská setkání.jpg
Zkuste si tedy dát malé předsevzetí do nového roku, i když to jinak neděláte. A to, že v dalších měsících budete investovat svůj čas do těch, na kterých vám záleží. Více jim naslouchejte, volejte si, komunikujte, vymýšlejte společné aktivity. A až se rok s rokem sejde, můžete si říct, že jste v tomto ohledu udělali maximum.